flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнення судової практики застосування судом такого виду кримінального покарання як штраф за ІІ півріччя 2016 року

11 травня 2017, 17:35

Узагальнення  судової практики

застосування судом

такого виду  кримінального покарання

як штраф за ІІ півріччя 2016 року

 

       Старшим секретарем   Олевського  районного суду Житомирської області  Хомутовською О.М.  та заступником керівника апарату цього ж суду Редько Ю.М. проведено узагальнення судової практики застосування призначення суддями зазначеного суду кримінального покарання у вигляді штрафу у ІІ півріччі 2016 року.

     

       Покарання – це  дохід примусу, що застосовується від імені держави за вироком суду до особи, визнаної винною у вчиненні злочину і полягає в передбаченому законом обмеженні прав і свобод засудженого.

      

        Серед видів покарань, які можуть бути застосовані Кримінальним кодексом України до осіб, визнаних судом винними у вчиненні злочину – штраф як грошове стягнення в дохід держави є найбільш м»яким видом покарання, яке може застосовуватись як основне або додаткове покарання.

 

        Штраф – це грошове стягнення, що накладається судом у випадках і межах, встановлених в Особливій частині Кримінального кодексу. Штраф належить до числа покарань , пов»язаних із позбавленням майнових вигод. Конкретна сума штрафу, яка підлягає стягненню в межах санкції кримінально-правової норми, визначається судом  залежно від  тяжкості вчиненого злочину з врахуванням майнового стану винного (ч.2 ст.32КК) та виходячи з начал призначення покарання(ст..39КК).

 

         Покарання  у вигляді штрафу є найменш суворим видом  в системі основних покарань і тому він не може бути замінений іншим покаранням. Також штраф є мірою покарання, що виражається у стягненні із засудженого в дохід держави певної суми коштів. Він є змішаним покаранням, оскільки може застосовуватись не тільки як основне, а і додаткове покарання.

Стаття53 КК присвячена питанню регламентації штрафу не в конкретній сумі гривень, а у вигляді суми , яка відповідає певній кількості, офіційно встановленої законодавством України неоподаткованих  мінімумів доходів громадян на момент вчиненн злочину.

 

        Протягом ІІ півріччя 2016 року суддями  Олевського районного суду Житомирської області розглянуто 28 кримінальних проваджень, де основною мірою покарання є штраф. Так, до кримінальної відповідальності притягнуто 44 особи, з них 3 жінки.

 

         Підставами, які суд врахував при призначенні покарання у вигляді штрафу були: характер і ступінь суспільної небезпеки скоєного злочину,

його наслідки, особа підсудного,

характеристика за місцем проживання обвинуваченого,

а також врахування обставин, які обтяжували та пом»якшували покарання.

   

       Найчастіше даний вид покарання застосований у 15 провадженнях за злочини, передбачені статтею 240 Кримінального кодексу України  - порушення правил охорони надр або використання надр .

  

        Також покарання у виді штрафу застосоване за злочини, передбачені :

 

статтею 263 Кримінального кодексу України  - незаконне поводження зі зброєю,

бойовими припасами або вибуховими речовинам також застосовано

покарання у виді штрафу - 1 кримінальне провадження;

 

статтею 190 Кримінального кодексу України  - шахрайство -1 кримінальне провадження;

 

статтею 289 Кримінального кодексу України – незаконне заволодіння транспортним засобом -1 кримінальне провадження;

 

статтею 213 Кримінального кодексу України – порушення порядку здійснення операцій з металобрухтом-1 кримінальне провадження;

 

статтею 125Кримінального кодексу України – умисне легке тілесне ушкодження-2 кримінальних провадження;

 

статтею 186 Кримінального кодексу України – грабіж - -1 кримінальне провадження;

 

статтею 286 Кримінального кодексу України –порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту або особами, які керують транспортними засобами  -1 кримінальне провадження;

 

 

статтею 185Кримінального кодексу України – крадіжка -3 кримінальних провадження;

 

статтею 358 Кримінального кодексу України – підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів -1 кримінальне провадження;

 

статтею 355 Кримінального кодексу України – примушування до виконання чи невиконання цивільно-правових зобов»язань-1 кримінальне провадження.

 

 

       Вивчення та узагальнення судової практики призначення покарань у вигляді штрафу засвідчило, що судді Олевського районного суду Житомирської області призначають покарання у вигляді штрафу відповідно до вимог кримінального законодавства.

 

 

 

Старший секретар суду                                                      Хомутовська Оксана Миколаївна

Заступник керівника апарату суду                                    Редько Юлія Михайлівна