Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Узагальнення розгляду справ про позбавлення та поновлення батьківських прав за 2016 р.
У відповідності до плану роботи Олевського районного суду Житомирської області за ІІ півріччя 2017 року було проведено узагальнення судової практики щодо позбавлення та поновлення батьківських прав за 2016 р. При проведенні узагальнення використані статистичні дані, рішення, що були винесенні в період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року.
Згідно з ч.3 ст.51 Конституції України, ч.1 ст.5 Сімейного кодексу України держава бере на себе обов'язок щодо охорони сім'ї, дитинства, материнства та батьківства, а також створення умов для зміцнення сім'ї.
Позбавлення батьківських прав є крайнім заходом сімейно-правового характеру, який застосовується до батьків, що не забезпечують належного виховання своїх дітей. Такий захід може застосовуватися тільки за рішенням суду.
Конституція України гарантує дітям усі права, необхідні для їхнього розвитку і життя.
На захист прав дитини, її розвитку прийнята низка міжнародних документів. Серед цих документів особливо важливе значення має Конвенція ООН про права дитини, яку було прийнято і відкрито для підписання, ратифікації та приєднання резолюцією 44/25 Генеральної Асамблеї ООН від 20 листопада 1989 р. Ця Конвенція ратифікована Верховною Радою України і набула чинності для України 27 вересня 1991 р. Міжнародними зобов'язаннями Україна гарантує свободу і гідність своїх дітей, створює умови для їхнього всебічного розвитку.
Відповідно до ст. 9 Конвенції про права дитини, дитина не повинна розлучатися з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням визначають, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке розлучення може бути необхідним, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї.
З метою забезпечення реалізації прав дитини на життя, охорону здоров'я, освіту, соціальний захист та всебічний розвиток в Україні останніми роками було прийнято низку нормативно-правових актів, які встановлюють основні принципи та напрями захисту прав дітей, а також основні засади державної політики у цій сфері. Якісне забезпечення прав дітей можливе виключно за умови професійного та сумлінного виконання своїх обов’язків компетентними органами державної влади. Особлива відповідальність покладається також на суд, оскільки дитина, позбавлена батьківського піклування, не може захистити себе самостійно.
Зокрема, у 2001 р. прийнято Закон України "Про охорону дитинства", в якому встановлюється, що охорона дитинства в Україні є стратегічним загальнонаціональним пріоритетом, завданням якого є розширення соціально-правових гарантій дітей, забезпечення фізичного, інтелектуального, культурного розвитку молодого покоління, створення соціально-економічних і правових інститутів з метою захисту прав та законних інтересів дитини в Україні.
У 2005 р. прийнято Закон України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування". Цей Закон визначає правові, організаційні, соціальні засади та гарантії державної підтримки дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа, і є складовою законодавства про охорону дитинства.
Основним законодавчим актом у сфері регулювання відносин позбавлення та поновлення батьківських прав є Сімейний кодекс України, прийнятий 10 січня 2002 р., який набув чинності 1 січня 2004 р. (далі - СК України).
Справи про позбавлення батьківських прав розглядаються у позовному провадженні, підстави і наслідки позбавлення батьківських прав, поновлення в батьківських правах визначено статтями 164 - 169 СК України.
Зокрема, з метою забезпечення однакового та правильного застосування судами законодавства при розгляді справ про позбавлення та поновлення батьківських прав Пленум Верховного Суду України прийняв постанову №3 від 30.03.2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав».
Олевським районним судом Житомирської області за 2016 рік розглянуто 9 справ про позбавлення батьківських прав, з яких:
Апеляційна скарга подавалась на 2 рішення про позбавлення батьківських прав, одне з яких було скасовано та ухвалено нове рішення, в якому позов було задоволено. Інше рішення було змінено та доповнено його резолютивну частину наступним абзацом «Попередити відповідача про необхідність змінити ставлення до виховання дочки, поклавши на орган опіки та піклування контроль за виконанням ним батьківських обов’язків».
Протягом вказаного періоду справи про поновлення в батьківських правах до Олевського районного суду Житомирської області не надходили.
У судовій практиці суддями Олевського районного суду Житомирської області при ухваленні рішення про позбавлення батьківських прав вирішувалося питання про стягнення аліментів на дитину.
Якщо порівнювати судову практику за 2016 р. щодо винесення рішень про позбавлення батьківських прав з судовою практикою за 2015 рік, то можна дійти висновку, що за період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року було розглянуто 9 справ, це більше на одну справу, ніж за період з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року, оскільки Олевським районним судом Житомирської області за 2015 рік було розглянуто 8 справ.
Усі справи розглядались у встановлені законом процесуальні строки, з дотриманням норм матеріального та процесуального права. Рішення та ухвали судів відповідали вимогам, встановленим ЦПК України.
Судді в повній мірі досліджували обставини справи, визначали характер спірних правовідносин, завжди правильно визначали норму матеріального закону, який підлягав застосуванню до вказаних правовідносин, чітко і неухильного дотримувалися норм чинного законодавства при розгляді цивільних справ, забезпечуючи своєчасне вирішення питань відкриття провадження у справах, належну підготовку справ до розгляду, розгляд справ протягом розумного строку, підвищення особистої відповідальності за якісний та оперативний їх судовий розгляд, дотримання правил підсудності, належне складання та оформлення процесуальних документів, реагування на випадки порушення законодавства відповідними учасниками правових відносин.
Отже діяльність Олевського районного суду Житомирської області протягом 2016 року здійснювалася відповідно до конституційних засад судочинства і була спрямована на забезпечення захисту прав громадян, інтересів суспільства і держави та підвищення ефективності функціонування незалежного і неупередженого суду з метою утвердження та зміцнення судової влади.
Суддя Олевського
районного суду О.В.Стратович
Помічник судді Олевського
районного суду Г.В.Єпифанович